В країнах СНД (Україна, Росія, Казахстан, Білорусія та ін) прийнята розроблена раніше в СРСР буквено-цифрова система позначення марок сталей і сплавів, де згідно ГОСТу, умовно позначаються літерами назви елементів і способів виплавки сталі, а цифрами — зміст елементів.
Європейська система позначень сталі, регламентована стандартом EN 100 27. Перша частина цього стандарту визначає порядок найменування сталей, а друга частина регламентує присвоєння сталі порядкових номерів.
В Японії найменування марок сталі, як правило, складається з декількох букв і цифр. Літерне позначення визначають групу, до якої відноситься дана сталь, а цифри — порядковий номер у групі і властивість.
У США існує кілька систем позначення металів і їх сплавів. Це пояснюється наявністю декількох організацій із стандартизації, до них відносяться АМЅ, ASME, ASTM, AWS, SAE, ACJ, ANSI, AJS. Цілком зрозуміло, що така маркування вимагає додаткового роз'яснення і знання при торгівлі металом, оформленні замовлень і т. п.
До теперішнього часу міжнародні організації по стандартизації не виробили єдину систему маркування сталей. У зв'язку з цим існують різночитання, що призводять до помилок у замовленнях і як наслідок порушення якості виробів.
У Росії і країнах СНД прийнята буквено-цифрова система, згідно з якою цифрами позначається вміст елементів сталі, а літерами — найменування елементів. Літерні позначення застосовуються також для визначення способу розкислення сталі «КП — кипляча сталь, ПС — полуспокойная сталь, СП — спокійна сталь». Існують певні особливості позначення для різних груп сталей конструкційних, будівельних, інструментальних, нержавіючих та ін. Загальними для всіх позначеннями є літерні позначення легуючих елементів: Н — нікель, Х — хром, До — кобальт, М — молібден, В — вольфрам, Т — титан, Д — мідь, Г — марганець, С — кремній.
Конструкційні сталі звичайної якості нелеговані (ГОСТ 380-94) позначають літерами СТ., наприклад СТ. 3. Цифра, що стоїть після букв, що умовно позначає, процентний вміст вуглецю сталі.
Конструкційні нелеговані якісні сталі (ГОСТ 1050-88) позначають двозначним числом, що вказує на середній вміст вуглецю в сталі (наприклад, СТ. 10).
Якісні сталі для виробництва котлів і посудин високого тиску згідно з (ГОСТ 5520-79) позначають як конструкційні нелеговані сталі, але з додаванням літери К (наприклад, 20 КОПІЙОК).
Конструкційні леговані сталі згідно ГОСТ 4543-71, позначають літерами та цифрами. Цифри після кожної букви позначають приблизний зміст відповідного елемента, проте якщо вміст легуючого елемента менше 1,5% цифра після відповідної літери не ставиться. Якісні додаткові показники знижений вміст домішок типу сірки і фосфату позначаються літерою — А чи Ш, в кінці позначення, наприклад (12 Х НЗА, 18ХГ-Ш) і т. п.
Ливарні конструкційні стали, згідно ГОСТ 977-88, позначаються як якісні та леговані, але в кінці найменування ставлять букву Л.
Стали будівельні, згідно ГОСТ 27772-88, позначають літерою С та цифрами, відповідними мінімальній межі текучості сталі. Додатково застосовують позначення: Т — термоупрочненный прокат, — підвищена корозійна стійкість (наприклад, З 345 Т, З 390 До тощо). Аналогічно позначають буквою Д підвищений вміст міді.
Стали підшипникові, згідно ГОСТ 801-78, позначаються також як і леговані, але з буквою Ш в кінці найменування. Слід зауважити, що для сталей електрошлакового переплаву буква Ш позначається через тире (наприклад, ШХ 15, ШХ4-Ш).
Сталі інструментальні нелеговані, згідно ГОСТ 1435-90 ділять на якісні, що позначаються літерою У і цифрою, що вказує середній вміст вуглецю (наприклад, У7, У8, У10) і високоякісні, позначаються додатковою літерою А в кінці найменування (наприклад, У8А) або додатковою літерою Г, що вказує на додаткове збільшення вмісту марганцю (наприклад, У8ГА).Сталі інструментальні леговані, згідно ГОСТ 5950-73, позначаються також як і конструкційні леговані (наприклад, 4Х2В5МФ і т. П.).
Сталі швидкорізальні в своєму позначенні мають букву Р (з цього починається позначення сталі), потім слід цифра, яка вказує середній вміст вольфраму, а потім букви і цифри, що визначають масове вміст елементів. Чи не вказують вміст хрому, т. К. Воно становить стабільно близько 4% у всіх швидкорізальних сталях і вуглецю, т. К. Останнім завжди пропорційно вмісту ванадію. Слід зауважити, що якщо вміст ванадію перевищує 2,5%, буква Ф і цифра вказуються, (наприклад, стали Р6М5 і Р6 М5Ф3).
Сталі нержавіючі стандартні, згідно ГОСТ 5632-72, маркують літерами і цифрами за принципом, прийнятим для конструкційних легованих сталей (наприклад, 08Х18Н10Т або 16Х18Н12С4ТЮЛ).
Сталі нержавіючі, нестандартні дослідних партій позначають буквами - індексами заводу виробника і порядковими номерами. Букви ЕІ, ЕП, або ЕК привласнюють сталей, вперше виплавлених заводом «Електросталь», НС - сталям виплавки Челябінського заводу «Мечел», ДІ - сталям виплавки заводу «Дніпроспецсталь», наприклад, ЕІ-435, НС-43 і ін. Для позначення способу виплавки доведення назви ряду сталей доповнюють буквами (наприклад, 13Х18Н10-ВІ), що означає вакуумно-індукційна виплавка.
Виконуємо поставку нержавіючої сталі в будь-яке місто України: Дніпропетровськ, Алушта, Алчевськ, Біла Церква, Бердянськ, Вінниця, Горлівка, Дніпродзержинськ, Донецьк, Євпаторія, Житомир, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Кам'янець-Подільський, Керч, Київ, Кіровоград, Краматорськ, Кременчук, Кривий Ріг, Луганськ, Луцьк, Львів, Макіївка, Марганець, Маріуполь, Мелітополь Миколаїв, Нікополь, Одеса, Павлоград, Полтава, Рівне, Севастополь, Сєвєродонецьк, Сімферополь, Суми, Тернопіль, Ужгород, Харків, Херсон, Хмельницький, Черкаси, Чернігів, Чернівці, Ялта (Крим)